Dronfestiwal Gdynia 16 maj 2015

Przegląd filmów zrealizowanych za pomocą bezzałogowych maszyn latających, wyścig dronów, warsztaty i panele dyskusyjne.

Wiosną zorganizowaliśmy Festiwal, śmiałe wydarzenie które okazało się wielkim sukcesem.

Dron Festiwal to przegląd konkursowy filmów zrealizowanych głównie z pomocą bezzałogowych maszyn latających, czyli tzw. dronów. Prezentowane filmy były oceniane w trzech kategoriach: story, scenes i fun. W kategorii Scenes istotna była jakość filmowa ujęć z powietrza, czystość, a także prowadzenie kamery. W kategorii Story przedstawione zostały konkretne historię. Z kolei, w kategorii fun wszystkie chwyty były dozwolone. Liczyła się dynamika, szalone przeloty i wyzwania. Każdy mógł zgłosić swoją produkcję.

To jednak tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Na uczestników czekał również Race – wyścig dronów. Są to zawody dla pilotów wielowirnikowców. Modele zdalnie sterowane były pilotowane metodą FPV (na podstawie obrazu z kamery zamontowanej w modelu). Wyścig polegał będzie na przeleceniu swoim modelem wyznaczonej przez organizatora trasy w jak najkrótszym czasie. Ponadto, wszyscy chętni mogli wziąć udział w specjalnych pokazach. W ich ramach odbyła się wystawa statyczna, na której obejrzeć można było drony, a także porozmawiać z wystawcami i producentami.

Bardzo ważnym elementem festiwalu były unikatowe prelekcje przeprowadzone przez specjalistów i adresowane do pilotów i użytkowników dronów.
Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego z materiałem dotyczącym prawnych regulacji związanych z użytkowaniem dronów, zasad zdobywania uprawnień, perspektyw rozwoju branży, itp.
Pracownika PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) a w niej jakże ważna i ciekawa kwestia korzystania z przestrzeni powietrznej. Bo jak wiadomo niebo nad nami nie jest niczyje a poruszanie się po nim dronem może stwarzać sytuacje niebezpieczne.
Spotkanie z prawnikiem wyjaśniło m.in. kwestie konsekwencji jakie może spowodować latanie dronem w miejscach niedozwolonych.
Odbyła się także prezentacja na temat jak robić zdjęcia i filmy z dronów przeprowadzona przez najlepszych specjalistów z branży.

Cele festiwalu:

  • przegląd i promocja filmów realizowanych przy pomocy “dronów”
  • popularyzacja nowoczesnej techniki,
  • edukacja młodzieży,
  • promocja Polski jako innowacyjnego, nowoczesnego Państwa,
  • wyłonienie i nagrodzenie najcenniejszych utworów oraz ich twórców,
  • organizacja wyścigu pilotów FPV (Drone Race)